Album „Boże Ciało w Spycimierzu”

Jesienią 2018 r. ukazał się album „Boże Ciało w Spycimierzu. Niematerialne dziedzictwo kulturowe”, będący rodzajem opowieści, malarskiego reportażu z niezwykłego święta tworzonego przez wspólnotę parafii Spycimierz.

Wydawcą albumu jest Gmina Uniejów wspólnie z parafią Spycimierz i parafialnym Stowarzyszeniem Spycimierskie Boże Ciało. Album, dzieło Janusza Tatarkiewicza – fotografa i operatora filmowego, zawiera kilkadziesiąt pięknych zdjęć. Ich autor znany jest z pracy na planie filmowym „Tajemnic Watykanu” czy „Świadectwa”. Współpracował także z Arturo Mari – watykańskim fotografem. Janusz Tatarkiewicz wspólnie z mieszkańcami Spycimierza wybrał ujęcia: przygotowywania trasy, zbioru kwiatów, sposobu układania kwietnych dywanów, autorów kwietnych dywanów, procesji Bożego Ciała.

Widzimy zarówno przygotowania i komponowanie barwnych wzorów, jak i ukoronowanie tego dnia w postaci procesji Bożego Ciała, która przechodzi przez samo serce wsi. Dla tej niewielkiej, liczącej około 600 osób wspólnoty parafialnej jest to dzień szczególny. Zwyczaj ten jest przekazywany z pokolenia na pokolenie od 200 lat. W miejscu tym wiara splata się z tradycją. Widać trud, pracowitość, zaangażowanie i radość wspólnoty.

Zobacz album w pdf

Maria Pełka, prezes parafialnego Stowarzyszenia Spycimierskie Boże Ciało:

Różnic między dawnymi a nowymi czasami nazbierało się dużo. Jedna rzecz jest jednak niezmienna. Zbliża się Boże Ciało. Trzy dni przed nim wszyscy, którzy mogą, wyruszają na zbieranie kwiatów, nie zważając na skwar i żar z nieba. A kiedy pada deszcz, zrywają kwiaty w ostatniej chwili, bo mokrych nie da się przechowywać. A potem prześcigają się w pomysłach, żeby ich odcinek wyglądał ładniej niż u sąsiada i inaczej niż w ubiegłym roku. W dywanach jest entuzjazm, pomysłowość i trud układających. Najważniejsze jest jednak to, że musi być ładnie, bo tą drogę będzie szedł Jezus Chrystus i błogosławił naszą parafię. Nieistotne jest, że po przejściu procesji z dywanów nie ma śladu.