Relacja z pobytu w Pietra Ligure

W dniu 9 maja 2019 r. delegacja Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało” wyjechała na międzynarodowy festiwal artystycznego układania kwietnych dywanów pt. „Pietra Ligure kwitnąca”.

Delegacja reprezentowała na festiwalu Spycimierskie Boże Ciało z tradycją kwietnych dywanów, gminę Uniejów oraz nasze polskie biało-czerwone barwy, o czym można się przekonać oglądając ostatnie zdjęcia wykonanego obrazu.
Poranek dnia 11 maja to padający deszcz, który nie wróży nic dobrego dla naszej pracy. Ale powtarzając za naszym papieżem Janem Pawłem II „ padający deszcz to błogosławieństwo Boże”. Czy będzie to błogosławieństwo Boże dla nas? Po śniadaniu o godzinie 6.00 rano udaliśmy się na miejsce układania kwietnych dywanów. Po pokonaniu mokrej od deszczu nawierzchni, która nie przyjmowała rysowania ani kredą ani mazakami, rezultat przyniosło osuszenie powierzchni pod obraz papierem. Pomogło nam to narysować wzór do układania. Dzień był ciepły ale pochmurny, co okazało się dla nas błogosławieństwem, bo nie dokuczało nam słońce Italii. Trzeba było tylko narzucić większe tempo żeby zakończyć na czas.
Naszymi sąsiadami na placu układania byli Litwini, Niemcy, Hiszpanie i Węgrzy. Przez cały czas towarzyszyli nam turyści, m.in. wśród nich Polacy ze Szczecina. O godzinie 17.00 nastąpił finał układania i przemarsz wszystkich drużyn na plac. Podczas przemarszu spotkała nas miła niespodzianka, ktoś z oglądającego nas tłumu rozpoczął śpiew „Marsz marsz Dąbrowski”, a my razem dokończyliśmy zwrotkę. Ogólnie mimo pochmurnego dnia atmosfera była gorąca. Obrazy czy dywany jak kto woli, były układane z pyłków kwiatowych i żywych kwiatów. Ale spotkaliśmy pierwszy raz jeszcze coś innego. Na dużych płytach wyklejane były obrazy, a potem stawiane w pozycji pionowej. Rzecz niezwykła i piękna. Żeby obejrzeć wszystkie wykonane obrazy trzeba było nie lada wyczynu, ponieważ wszystkich drużyn włoskich i europejskich było ponad 40. Każdy obraz przyciągał wzrok ciekawymi wzorami i kolorami. Festiwal zakończył się wręczeniem certyfikatów uczestnictwa dla wszystkich drużyn biorących w nim udział. Nasz zespół również przywiózł certyfikat uczestnictwa i pamiątkę – obraz kościoła i kolorowej rozety wykonany na skale. Wyraz „Pietra”, który jest w nazwie miejscowości oznacza skałę i być może ta wręczana każdemu zespołowi pamiątka jest z tym związana. Chciałabym dodać, że nasz obraz nawiązywał do nazwy naszej parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego. Kielich i Hostia na obrazie to nasze największe parafialne święto – Boże Ciało. I flaga, rozpoczynająca obraz od góry i kończąca na dole. Boki stanowią plecionki z kościoła w Spycimierzu. Myślę, że w największym możliwym skrócie opisuję tak dużą imprezę jaką był festiwal, którego byliśmy naocznymi świadkami i uczestnikami. Nie mogę zapomnieć o rzeczy najważniejszej, w imieniu Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało”, parafii i zespołu, który w tym uczestniczył podziękować Panu Burmistrzowi Miasta Uniejów Józefowi Kaczmarkowi, ponieważ bez jego działań nasz wyjazd byłby niemożliwy. Serdeczne podziękowania należą się Włochom za gościnne przyjęcie.  A w szczególności ekipie z miasta Alatri zaprzyjaźnionego i współpracującego z Uniejowem. Czuwali oni nad naszym pobytem w Pietra Ligure, służyli swoją radą i pomocą w każdym momencie naszej pracy. Wróciliśmy zmęczeni, z nadmiarem wrażeń, zadowoleni i myślę, że godnie reprezentowaliśmy wszystkich, których powinniśmy.

Maria Pełka – Prezes Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało”