Zapraszamy na III Seminarium Spycimierskie

Trzecia już edycja Seminarium Spycimierskiego odbędzie się w dniach 4-5 października 2019 r.  Wezmą w nim udział m.in.: naukowcy, duchowieństwo, goście z Włoch i Litwy, członkowie Parafialnego  Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało” oraz przedstawiciele Urzędu Gminy i Miasta w Uniejowie.

Program seminarium jest bardzo obszerny i został podzielony na dwa dni. Na pierwszy dzień (04.10) zaplanowana jest dyskusja dotycząca tegorocznych obchodów uroczystości Bożego Ciała oraz wpisu tradycji na krajową i światową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Poruszony zostanie także temat ochrony dziedzictwa niematerialnego, promocji i współpracy międzynarodowej.

Drugi dzień seminarium (05.10) podzielony jest na dwa panele tematyczne. Pierwszy panel w postaci warsztatów skierowany jest szczególnie dla społeczności Parafii Spycimierz i uczniów tutejszej szkoły. Sobotnie spotkanie rozpocznie się o godzinie 9.30 w Sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Spycimierzu, a następnie o godzinie 10.00 odbędą się warsztaty dla dzieci w Publicznej Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Spycimierza i Okolicy. Na warsztatach będzie można wysłuchać wystąpienia m.in.: dr hab. K.Smyk, dr hab. B.Włodarczyk, dr hab. M.Ziółkowskiej-Kuflińskiej, dr B. Krakowiak. Zaprezentowane zostaną badania na temat zagrożeń mogących mieć wpływ na tradycję spycimierską i sposoby przeciwdziałania im, oraz sposoby ochrony kwietnych dywanów w innych krajach.

Druga część III Seminarium Spycimierskiego rozpocznie się o godzinie 15.30 w Sali OSP w Spycimierzu. Ważnym punktem tegorocznego Seminarium będzie uroczyste wręczenie tytułów honorowych członków Parafialnego Stowarzyszenia Spycimierskie Boże Ciało. Swoje prelekcje przedstawią: Prezes Stowarzyszenia Spycimierskie Boże Ciało p. Maria Pełka, dr Arkadiusz Jełowicki, dr. hab. Bogdan Włodarczyk oraz goście z Włoch i Litwy.

Tematy wystąpień zapowiadają się bardzo ciekawie. Zaprezentowane zostaną postacie, które miały znaczący wpływ na popularyzację i ochronę tradycji spycimierskich kwietnych dywanów, relacje z badań zespołu etnograficznego i zespołu społeczno-geograficznego oraz zagrożenia wobec tradycji i metody zapobiegania im. Ostatnim punktem seminarium będzie premiera filmu „Spycimierskie Boże Ciało” w reżyserii Janusza Tatarkiewicza.

Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.