Boże Ciało w czasie pandemii

Po raz pierwszy od niepamiętnych czasów w Spycimierzu nie będzie procesji z Najświętszym Sakramentem podążającej  ulicami wsi.

Proboszcz ks. Dariusz Ziemniak wraz z Parafialnym Stowarzyszeniem „Spycimierskie Boże Ciało” potwierdzili, że nadchodzące obchody Bożego Ciała w Spycimierzu zostaną ograniczone – zgodnie z decyzją Biskupa Włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa – do procesji wokół świątyni parafialnej.

Dywany tylko wokół kościoła

Parafianie postanowili podtrzymać ponad dwustuletnią tradycję układania kwietnych dywanów i przygotują je w ograniczonej formie na terenie przykościelnym. Podczas spotkania przedstawicieli rodzin i wsi, od pokoleń zaangażowanych w kultywowanie lokalnej tradycji, ustalili harmonogram i porządek prac, zgodny z obowiązującymi przepisami sanitarnymi.

Uroczystość w gronie parafian

Tak więc tegoroczna uroczystość będzie na pewno inna od dotychczasowych obchodów. Po pierwsze, ze względu na symboliczny format kwietnej kompozycji na trasie procesji z Najświętszym Sakramentem. Po drugie, z uwagi na ciągle istniejące zagrożenie epidemią koronawirusa, a co za tym idzie – obowiązek zachowania bezpiecznej odległości, nabożeństwo będzie miało charakter wewnętrzny, zostanie odprawione zasadniczo w gronie parafian. Stąd gorąca prośba do wiernych spoza parafii, pielgrzymów i turystów, a także przedstawicieli mediów, aby w tym roku powstrzymać się od wizyty w Spycimierzu. Zachowajmy się odpowiedzialnie, byśmy zdrowi mogli spotkać się w tym wyjątkowym miejscu jeszcze nie raz.

Fotorelacja

Zapewniamy jednocześnie, że jeszcze tego samego dnia zamieścimy obszerną fotorelację z obchodów Bożego Ciała w Spycimierzu! Zachęcamy do śledzenia aktualności na stronie gminy Uniejów oraz w naszych mediach społecznościowych.