Aktualności

7 czerwca 2020
Boże Ciało w czasie pandemii

Po raz pierwszy od niepamiętnych czasów w Spycimierzu nie będzie procesji z Najświętszym Sakramentem podążającej  ulicami wsi.

27 kwietnia 2020
Spycimierz inspiruje

Rozmowa z prof. KATARZYNĄ SMYK o badaniach naukowych w Spycimierzu, wniosku o wpis na listę UNESCO i postępach w realizacji projektu „Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu – ochrona i wzmacnianie tradycji”

31 marca 2020
Wniosek o wpis na listę UNESCO

Dwa lata po wpisaniu Procesji Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego spycimierska tradycja ma ogromną szansę wejścia na światową listę UNESCO.

14 listopada 2019
Wspomnienie o ojcu Florianie

Pożegnaliśmy ojca Floriana Pełkę, honorowego członka Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało”.

5 października 2019
III Seminarium Spycmierskie

Na III Seminarium Spycimierskie tłumnie przybyli mieszkańcy parafii, goście z Włoch i Litwy oraz naukowcy. Program obejmował warsztaty, prezentacje, wymianę doświadczeń oraz premierę filmu o kwietnych dywanach w Spycimierzu.

4 października 2019
Okrągły stół dziedzictwa niematerialnego

4 października 2019 r.  na Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie odbył się międzynarodowy panel dyskusyjny  „Okrągły stół dziedzictwa niematerialnego” zorganizowany w ramach III Seminarium Spycimierskiego.

28 września 2019
Zapraszamy na III Seminarium Spycimierskie

Trzecia już edycja Seminarium Spycimierskiego odbędzie się w dniach 4-5 października 2019 r.  Wezmą w nim udział m.in.: naukowcy, duchowieństwo, goście z Włoch i Litwy, członkowie Parafialnego  Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało” oraz przedstawiciele Urzędu Gminy i Miasta w Uniejowie.

24 września 2019
Międzynarodowe spotkanie w Domu Pracy Twórczej

19 czerwca 2019 r.  w Domu Pracy Twórczej w Uniejowie w międzynarodowym gronie dyskutowano na temat tradycji układania kwietnych dywanów w Polsce i w innych krajach.

5 lipca 2019
Badania naukowe podczas Bożego Ciała w Spycimierzu

W ramach projektu „Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu – ochrona i wzmacnianie tradycji” eksperci – etnografowie, socjologowie kultury, geografowie prowadzili badania naukowe podczas tegorocznego Bożego Ciała. Ich efekty mają posłużyć do sporządzenia rekomendacji do programu ochrony spycimierskiej tradycji.

1 lipca 2019
Spycimierskie Boże Ciało 2019

Tegoroczna uroczystość Bożego Ciała w Spycimierzu przyciągnęła ponad 20 tys. osób. Goście podziwiali piękny dywan kwietny ułożony przez mieszkańców wsi, uczestniczyli w mszy św. odprawionej przez ks. inf. Andrzeja Ziemieśkiewicza, proboszcza parafii w Uniejowie i przeszli trasę procesji. Gośćmi specjalnymi byli artyści z zespołu muzyczno-wokalnego „Mozī Latgalīši” z Krāslavy na Łotwie. Fot. Piotr Witas