Aktualności

1 lipca 2019
Spycimierskie Boże Ciało 2019

Spycimierskie Boże Ciało w obiektywie Piotra Witasa.

19 czerwca 2019
Zapraszamy do Spycimierza

W czwartek, 20 czerwca br. przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Jak co roku, od godzin porannych, będzie można zobaczyć proces powstawania kwietnych dywanów. O godz. 17 zostanie odprawiona główna Msza Św. wraz z procesją.

4 czerwca 2019
Wizyta studyjna w Szreniawie

Bardzo bogaty  pouczający był program wyjazdu depozytariuszy spycmierskiej tradycji Bożego Ciała do Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Wyjazd był jednym z ważniejszych punktów projektu „Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu – ochrona i wzmacnianie tradycji”, który dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa w ramach programu Kultura Ludowa i Tradycyjna.

24 maja 2019
Relacja z pobytu w Pietra Ligure

W dniu 9 maja 2019 r. delegacja Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało” wyjechała na międzynarodowy festiwal artystycznego układania kwietnych dywanów pt. „Pietra Ligure kwitnąca”.

22 maja 2019
Spycimierz w Pietra Ligure

W dniach 11-12 maja 2019 r. we włoskim mieście Pietra Ligure odbyła się VI już edycja największego w Europie pokazu sztuki ulotnej w postaci kwietnych dywanów.

30 kwietnia 2019
Spore zainteresowanie warsztatami

Pierwsze tegoroczne warsztaty w ramach projektu „Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu – ochrona i wzmacnianie tradycji” odbyły się 27 kwietnia br. Do sali OSP przybyli niemal wszyscy liderzy spycimierskiej wspólnoty.

22 kwietnia 2019
Nowa edycja warsztatów w Spycimierzu

27 kwietnia w Remizie OSP w Spycimierzu odbędzie się pierwszy z serii warsztatów w ramach projektu „Procesja Bożego Ciała z tradycją kwietnych dywanów w Spycimierzu – ochrona i wzmacnianie tradycji”.

16 marca 2019
W „Twórczości ludowej” o Spycimierzu

W najnowszym numerze kwartalnika „Twórczość ludowa” ukazał się artykuł Pani Profesor Katarzyny Smyk z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie pt.: „Kwietne dywany na Boże Ciało w przekazach mieszkańców parafii Spycimierz”.

5 grudnia 2018
Album „Boże Ciało w Spycimierzu”

Jesienią 2018 r. ukazał się album „Boże Ciało w Spycimierzu. Niematerialne dziedzictwo kulturowe”, będący rodzajem opowieści, malarskiego reportażu z niezwykłego święta tworzonego przez wspólnotę parafii Spycimierz.

19 listopada 2018
Mnóstwo wrażeń i cennej wiedzy

17 listopada odbyło II Seminarium Spycimierskie – blok prezentacji i warsztatów skierowanych do mieszkańców Spycimierza oraz wszystkich osób zainteresowanych tematem 200-letniej żywej tradycji układania kwietnych dywanów w uroczystość Bożego Ciała. Spotkanie zwieńczyła dyskusja oraz występy artystyczne.