Przygotowania

Siła tradycji

Parafia Spycimierz w gminie Uniejów z namaszczeniem kultywuje tradycję układania kwietnych dywanów na Boże Ciało. Co rok inne kompozycje budzą podziw i zdumienie licznie przybywających tu gości. Przygotowania rozpoczynają się najczęściej wraz z zakończeniem poprzedniej uroczystości. Zanim nadejdzie kolejne Boże Ciało, wymyślanie są nowe wzory, organizowane rodziny, przyjaciele do pomocy i gromadzony jest materiał do dekoracji.

Mistrzowie ceremonii

Przez lata parafianie nabrali doświadczenia w organizacji strojenia trasy, gromadzeniu odpowiedniej ilości materiału dekoracyjnego i utrzymywaniu kolorów kwiatów po ich zebraniu i ułożeniu. Część przygotowuje wcześniej odpowiednie szablony z drutu, sklejki czy też folii. Inni wcześniej rozrysowują swoją trasę na podwórkach, dopracowując dany wzór do konkretnego miejsca. Przez kilka dni poprzedzających Boże Ciało zbierane są i gromadzone kwiaty.

Serce Spycimierza

I nadchodzi ten ważny dzień. Samo układanie kwietnych dywanów, będące zwieńczeniem rozłożonych w roku przygotowań, rozpoczyna się zwykle około godziny dziewiątej i trwa do czternastej/piętnastej, w zależności od liczby osób, organizacji pracy czy długości odcinka. Teoria (przygotowane wzory, materiały) przeobraża się w rzeczywistość – dywany kwietne stają się sercem Spycimierza. Parafianie i pomagający im bliscy schodzą z trasy bardzo zmęczeni, ale uśmiechnięci.