Współpraca międzynarodowa

Naszą tradycję poznaje świat

W maju 2016 r. delegacja spycimierskiego Stowarzyszenia uczestniczyła w VI Międzynarodowym Kongresie Układania Kwiatów w Noto na Sycylii, a w lipcu 2016 r. w Festiwalu Muzyki i Tańca Ludowego na Węgrzech. Z kolei podczas dożynek gminno-parafialnych członkowie Stowarzyszenia ułożyli krzyż z jesiennych kwiatów. Przedstawiciele naszej parafii prezentowali także spycimierskie dywany kwiatowe we Włoszech, na placu św. Piotra w Watykanie.

Wycieczka do Włoch pozwoliła też zobaczyć inne różnice w sposobie tworzenia dywanów. – My wykorzystujemy pomysły, które wpadną nam do głowy. Zawsze układaliśmy dywany spontanicznie, z potrzeby serca i przywiązania do tradycji. We Włoszech w zespole układającym dywan są osoby z wykształceniem artystycznym. My zaś uczymy się na własnych błędach. Jak czasem coś nie wychodzi, w kolejnym roku wprowadzamy ulepszoną wersję – wspomina pani Maria Pełka, prezes Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało”.

Włoskie dzieła w Uniejowie i Spycimierzu

Od 2016 r. przyjaciele z Infioritalii przyjeżdżają do Polski, by wspólnie z mieszkańcami gminy Uniejów promować Spycimierskie Boże Ciało.  Zawsze uczestniczą w układaniu dywanów kwiatowych na Boże Ciało.

W 2018 r. przyjechała aż 10-osobowa grupa pochodząca z miasta Tortoli na Sardynii. Pierwsze swoje dzieło ułożyli w niedzielę, 27 maja, nazajutrz po przyjeździe. Pod namiotem usytuowanym na placu przy tężni powstał kwietny obraz nawiązujący do kultury i historii Sardynii. Przed procesją Bożego Ciała w Spycimierzu goście z Sardynii ułożyli kwiatowe dzieło z wizerunkiem Papieża Jana Pawła II i herbem Uniejowa.

Z Włochami za pan brat

Bardzo owocny był rok 2016, kiedy w Uniejowie został zorganizowany Międzynarodowy Kongres „Artystyczne układanie obrazów kwiatowych: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość” (28-29 kwietnia). Poza tym w ramach współpracy członkowie z włoskiego Stowarzyszenia Infioritalia ułożyli z pyłu kwietnego obraz Matki Bożej Kasztelańskiej przed Kościołem Parafialnym w Spycimierzu, obraz świętego Bogumiła w uniejowskiej kolegiacie, obraz świętego Wojciecha przed kościołem w Wilamowie i obraz Świętego Jakuba Apostoła  przed świątynią w Wieleninie.

Kiedy innym miastom brakuje pomysłów na kontakty zagraniczne, w Uniejowie nie ma z tym kłopotu. Kluczem do sukcesu jest autentyczna potrzeba takich spotkań. Zarówno uniejowianie, jak i zagraniczni partnerzy wiedzą, że wspólna dyskusja owocuje ładunkiem pozytywnych emocji i inspiracji do nowych działań.

 

Niemieccy goście po raz pierwszy

20 października 2018 r. w Uniejowie gościli przedstawiciele niemieckich miejscowości Mühlenbach i Bohlsbach, którzy wzięli udział w I Seminarium spycimierskiem.

Angela Litterst, Regina Lurk i Minika Junker z Bohlsbach oraz Elfriede i Werner Volk z Mühlenbach zaprezentowali tradycje układania kwietnych dywanów w swoich miejscowościach.