Wzory

Sztuka barwna, sztuka ulotna

Obserwując przez lata mnogość wzorów, można dojść do wniosku, że mieszkańcy inspirują się najczęściej swoim sercem. Tym, co jest wokół, co zobaczyli i zapamiętali. Inspiracji szukają w dekoracji kościoła parafialnego, w albumach dzieł sztuki, niektórzy zbierają wycinki z gazet, zdjęcia różnych wzorów dekoracji, ścinki kolorowych materiałów czy dywanów. Nie bez znaczenia dzisiaj jest ogólnie dostępny internet z całą bazą wzorów i symboli. Na trasie procesji Bożego Ciała w Spycimierzu w gminie Uniejów układane są najczęściej wzory kwiatowe, symbole religijne, a niekiedy i narodowe. Ważny jest wymiar duchowy – chrześcijański. Dywany kwietne to kwintesencja sztuki ulotnej – każdego roku dekoracja jest inna i niepowtarzalna.

Wczoraj i dziś

Sposób dekoracji trasy Bożego Ciała w Spycimierzu zmieniał się przez lata. Początkowo do wystroju używano żółtego piasku i gałązek, później zaczęto wykorzystywać kwiaty. Przed wojną, jak opowiadali najstarsi parafianie, zbierano kwiaty i mieszano kolory, a później rozsypywano je na drogę. Przez te lata sposób komponowania kwietnych kobierców zmieniał się i ewoluował. Można jednak zauważyć odniesienie do aktualnych wydarzeń z życia Kościoła, np. ułożenie logotypu Światowych Dni Młodzieży, które w Polsce odbyły się w 2016 r.

Żywy katalog wzorów

Na jezdni szkicowane są pierwsze wzory, które niebawem zostaną wypełnione kwiatami. Z piasku usypywane są także „stelaże”, utrzymujące większe kwiaty, gałązki i liście. Powoli kobierzec z kwiatów przyjmuje realne oblicze. Autorzy tych niezwykłych dzieł starają się, by były one niepowtarzalne. Stąd tak wielkie bogactwo barw i ornamentów. Z płatków, liści i całych kwiatów wynurzają się mozaiki, święte motywy nawiązujące do Bożego Ciała, obrazy przedstawiające świętych, symbole religijne, słowa modlitw. Z kwiatów rodzą się też kwiaty.