Centrum „Spycimierskie Boże Ciało”

Bogaty program

Główną dewizą przyświecającą pomysłowi budowy Centrum historyczno-kulturowego była całoroczna promocja, edukacja i dokumentacja wyjątkowo barwnej i pięknej tradycji sypania kwiatowych dywanów, które odbywa się raz w roku na procesję Bożego Ciała. Poprzez stałe i czasowe wystawy oraz bogaty program edukacyjny pracownicy i współpracownicy Centrum będą pomagać lokalnej społeczności w propagowaniu tej dwustuletniej tradycji.  

W placówce planowane są stałe wystawy poświęcone innym tradycjom znajdującym się na światowej oraz Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa, a także  historii i reliktom dawnej osady oraz grodu kasztelańskiego w Spycimierzu.

Centrum będzie prowadzić szeroką działalność edukacyjną. Program wypełnią warsztaty, prelekcje i wystawy dla wszystkich grup wiekowych. Ponadto zaprosimy naszych gości na ścieżki edukacyjne i historyczne, które swoim zasięgiem obejmą wieś i sąsiedni Uniejów.

Oprócz roli turystycznej i dydaktycznej spycimierskie Centrum stanie się miejscem spotkań dla mieszkańców osady. Będzie również ważnym punktem rozwoju i pracy nad zachowaniem tożsamości miejscowej społeczności.

Miejsce, które łączy

To jednak nie wszystko. Planowane Centrum stanowić będzie również miejsce styku wszelkich tradycji kwiatowych, nie tylko w Polsce czy Europie, ale i na świecie. Każdego roku bowiem w różnych kulturach i religiach odbywa się ponad 1300 wydarzeń związanych z układaniem kwietnych dywanów. Na pierwszym miejscu plasują się Włochy (ok. 600), na drugim Brazylia (200), a na trzecim Hiszpania (181). Układanie wspomnianych kompozycji ma wymiar przede wszystkim religijny (95%), a tylko niewielki odsetek stanowią dywany stricte artystyczne. Wydarzenia związane z układaniem kwietnych dywanów aż w 98% dotyczą świąt katolickich, zaś głównym świętem związanym z układaniem dywanów jest święto Bożego Ciała (ponad tysiąc wydarzeń). Dywany układane są także przy okazji świąt maryjnych, dla uczczenia patronów i świętych.

Akt erekcyjny

W lipcu 2021 r., podczas uroczystości uroczystego wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Centrum „Spycimierskie Boże Ciało”, Ordynariusz Diecezji Włocławskiej, ks. bp. Krzysztof Wętkowski dokonał aktu poświęcenia aktu erekcyjnego oraz kamieni, które w przyszłości zostaną wmurowane w fasadę budynku. Kamienie te, stanowiąc ponadmaterialną opokę dla powstającego dzieła, nie były przypadkowe. Znajdziemy wśród nich kamienie z: Kasztelanii Spycimierskiej, z dawnego kościoła w Spycimierzu, z nieistniejącego już kościoła Bożego Ciała w Uniejowie, tzw. opokę rożniatowską oraz dwa fragmenty skał z włoskich sanktuariów: Greccio (Rieti), kolebki św. Franciszka, oraz z Opactwa św. Sebastiana w Alatri.

Budynek Centrum jest już skończony i wkrótce rozpoczniue się urządzanie wnętrz, łącznie z główną wystawą. Atrakcyjna bryła wykonana z lokalnego budulca – czerwonej cegły i białej opoki przyciąga już teraz wielu zwiedzających.

Centrum „Spycimierskie Boże Ciało” w czerwcu 2023 r.

Społeczne Archiwum Spycimierskie

Społeczność spycimierskiej parafii i pracownicy Centrum Spycimierskie Boże Ciało wspólnie tworzą unikalne archiwum zdjęć, eksponatów, nagrań i filmów dokumentujących tradycję układania kwietnych dywanów.

Skip to content