Bogaty program
Główną dewizą przyświecającą pomysłowi budowy Centrum skupionego na historii i tradycji było „zamienić jeden dzień na 365 dni”. Placówka będzie bowiem przez cały rok opowiadać o wyjątkowo barwnej i pięknej tradycji sypania kwiatowych dywanów, które odbywa się raz w roku na procesję Bożego Ciała. Poprzez stałe i czasowe wystawy oraz bogaty program edukacyjny pracownicy i współpracownicy Centrum będą pomagać lokalnej społeczności w propagowaniu tej dwustuletniej tradycji.
W placówce planowane są stałe wystawy poświęcone innym tradycjom znajdującym się na światowej oraz Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa, a także historii i reliktom dawnej osady oraz grodu kasztelańskiego w Spycimierzu.
Centrum będzie prowadzić szeroką działalność edukacyjną. Program wypełnią warsztaty, prelekcje i wystawy dla wszystkich grup wiekowych. Ponadto zaprosimy naszych gości na ścieżki edukacyjne i historyczne, które swoim zasięgiem obejmą wieś i sąsiedni Uniejów.
Oprócz roli turystycznej i dydaktycznej spycimierskie Centrum stanie się miejscem spotkań dla mieszkańców osady. Będzie również ważnym punktem rozwoju i pracy nad zachowaniem miejscowej tożsamości i unikalnej tradycji.
Miejsce, które łączy
To jednak nie wszystko. Planowane Centrum stanowić będzie również miejsce styku wszelkich tradycji kwiatowych, nie tylko w Polsce czy Europie, ale i na świecie. Każdego roku bowiem w różnych kulturach i religiach odbywa się ponad 1300 wydarzeń związanych z układaniem kwietnych dywanów. Na pierwszym miejscu plasują się Włochy (ok. 600), na drugim Brazylia (200), a na trzecim Hiszpania (181). Układanie wspomnianych kompozycji ma wymiar przede wszystkim religijny (95%), a tylko niewielki odsetek stanowią dywany stricte artystyczne. Wydarzenia związane z układaniem kwietnych dywanów aż w 98% dotyczą świąt katolickich, zaś głównym świętem związanym z układaniem dywanów jest święto Bożego Ciała (ponad tysiąc wydarzeń). Dywany układane są także przy okazji świąt maryjnych, dla uczczenia patronów i świętych.
Akt erekcyjny
W lipcu 2021 r., podczas uroczystości uroczystego wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Centrum „Spycimierskie Boże Ciało”, Ordynariusz Diecezji Włocławskiej, ks. bp. Krzysztof Wętkowski dokonał aktu poświęcenia aktu erekcyjnego oraz kamieni, które w przyszłości zostaną wmurowane w fasadę budynku. Kamienie te, stanowiąc ponadmaterialną opokę dla powstającego dzieła, nie były przypadkowe. Znajdziemy wśród nich kamienie z: Kasztelanii Spycimierskiej, z dawnego kościoła w Spycimierzu, z nieistniejącego już kościoła Bożego Ciała w Uniejowie, tzw. opokę rożniatowską oraz dwa fragmenty skał z włoskich sanktuariów: Greccio (Rieti), kolebki św. Franciszka, oraz z Opactwa św. Sebastiana w Alatri.
Choć budynek Centrum jest w fazie budowy, ludzie związani z placówką już działają w Spycimierzu. Zapraszamy!
Poświęcenie skał przez biskupa Krzysztofa Wętkowskiego, Józef Kaczmarek, burmistrz Uniejowa Maria Pełka, prezeska Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało” prof. Katarzyna Smyk, przewodnicząca rady ds. Niematerialnego Dziedzictwa Kultury Mirosław Madajski, zastępca burmistrza Uniejowa Andrea Melilli, przewodniczący Stowarzyszenia Infioritalia,