Wyjazdowe warsztaty zgromadziły licznych uczestników. Wśród nich byli samorządowcy, przedstawiciele instytucji kultury oraz depozytariusze tradycji układania kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała ze Spycimierza (gmina Uniejów, województwo łódzkie) oraz z Olszowej, Klucza, Zimnej Wódki i Zalesia Śląskiego w województwie opolskim. Obecni byli także zainteresowani mieszkańcy Opola, którzy dowiedzieli się o wydarzeniu z mediów.
Warsztaty zorganizowane w ramach projektu „Centrum Kompetencji Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego” prowadzone były przez dr. Jędrzeja Kałużnego, dyrektora Centrum „Spycimierskie Boże Ciało”, oraz Andrzeja Szoszkiewicza, koordynatora ds. dziedzictwa kulturowego w gminie Uniejów.
Dr Kałużny najpierw przedstawił Centrum – najnowszą placówkę muzealno-edukacyjną poświęconą niematerialnemu dziedzictwu kulturowemu. Znajduje się ono w Spycimierzu, gdzie co roku mieszkańcy układają kwiatowy dywan o długości ok. jednego kilometra. Następnie opowiedział o pierwszych doświadczeniach związanych z edukacją na temat tej tradycji oraz przedstawił autorskie programy dla szkół. Po prezentacji odbyła się dyskusja.
Andrzej Szoszkiewicz przybliżył uczestnikom tematykę programów krajowych i europejskich, z których można sfinansować działania ochronne. Szczegółowo omówił takie programy jak: „Kultura ludowa i tradycyjna”, „Niematerialne – przekaż dalej”, „Kreatywna Europa” oraz „Interreg Europa Środkowa”. Uczestnicy, którzy korzystali z zewnętrznego dofinansowania, podzielili się swoimi doświadczeniami.
Po części teoretycznej depozytariusze przeszli do części praktycznej. Przed gmachem Instytutu mieszkańcy opolskich mniejszości ułożyli piękny dywan z żywych kwiatów. Było wiele pytań do twórców o technikę układania, gatunki użytych kwiatów oraz ich symbolikę. Depozytariusze cierpliwie wyjaśniali wszystkie szczegóły. Byli również bohaterami licznych wywiadów do radia, telewizji i mediów internetowych. Przy dywanie przystawali przechodnie, podziwiając kunszt wykonawców.
Warsztaty odbyły się w prestiżowej lokalizacji – w Instytucie Śląskim w Opolu, który w tym roku świętuje 90-lecie istnienia. Instytut jest kontynuatorem Stowarzyszenia Instytut Śląski, działającego od 1934 roku w Katowicach, a reaktywowanego w Opolu w 1957 roku. Od wielu lat Instytut angażuje się w ochronę niematerialnego dziedzictwa.
Projekt „Centrum Kompetencji Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego” realizowany jest przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Uniejowie w ramach programu Kultura ludowa i tradycyjna.
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury”.