Dzień, którego nigdy nie zapomnimy

To był jeden z najważniejszych dni dla mieszkańców Spycimierza i wszystkich osób, którzy przez kilka ostatnich lat zaangażowani byli w starania o wpis na Listę UNESCO.

Choć od pewnego czasu wiedzieliśmy, że wpis naszej tradycji na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości nastąpi podczas XVI sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego odbywającej się od 13 do 18 grudnia 2021 r., to niemal do ostatniej chwili nie byliśmy pewni, którego dnia i o jakiej porze. Obserwująca obrady od początku pani radca Joanna Cicha-Kuczyńska na bieżąco informowała o zmieniających się terminach. W końcu nadeszła bardziej precyzyjna informacja, że Komitet zajmie się naszym wnioskiem w 16 grudnia, ok. godz. 11.

Wszyscy, którzy mogli przybyć w tym terminie do sali audiowizualnej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, stawili się pół godziny wcześniej. Nie zabrakło burmistrza Józefa Kaczmarka, prezes Marii Pełki, radnej Jolanty Ilskiej, sołtysa Stanisława Pełki, prof. Katarzyny Smyk, dyrektor Biblioteki Beaty Szymczak, Andrzeja Szoszkiewicza i Agnieszki Olczyk. Nad stroną techniczną transmisji czuwał Michał Jankowski. Spycimierzanie przynieśli dekoracje z żywych kwiatów, którymi ozdobili stół.

Pamiętne 6 minut

Komitet zbiera się co roku, aby ocenić nominacje zaproponowane przez Państwa-Strony Konwencji z 2003 r. i podjąć decyzję o wpisaniu lub niewpisaniu praktyk kulturowych i przejawów dziedzictwa niematerialnego na Listy Konwencji. Nasza nominacja rozpatrywana była jako 39. – ostatnia z listy kandydatów na światową listę UNESCO. Przewodniczący zgromadzenia Punchi Nilame Meegaswatte, Sekretarz Generalny Narodowego Komitetu ds. UNESCO Sri Lanki, najpierw poprosił przewodniczącą Komisji Ewaluacyjnej dr Ľubicę Voľanską o odczytanie rekomendacji Komisji.

Następnie spytał się, czy nie wpłynęły jakieś komentarze i głosy sprzeciwu. Po chwili czekania uderzeniem drewnianym młotkiem ogłosił wpis tradycji kwiatowych dywanów na procesję Bożego Ciała na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Po tym akcie i oklaskach zebranych osób przewodniczący oddał głos stronie polskiej. Najpierw z podziękowaniami wystąpił wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, po nim radca Joanna Cicha-Kuczyńska i wreszcie w imieniu depozytariuszy wyrazy wdzięczności przekazały Maria Pełka, Joanna Winnicka i Teresa Sobota. Choć całość trwała niewiele ponad 6 minut, to zawierała wiele różnorodnych wypowiedzi i formalnych procedur. Nagraliśmy ten fragment, by odtwarzać go wiele razy, jeszcze tego samego dnia na spotkaniu w większym gronie i dzień później podczas uroczystości w kościele parafialnym w Spycimierzu. Nagranie z transmisji obrad można obejrzeć tutaj. Moment był bardzo radosny i zarazem wzruszający. Uświadomiliśmy sobie, że długa droga na Listę UNESCO zakończyła się pełnym sukcesem i dywany kwiatowe stały się częścią światowego dziedzictwa kultury.    

Ogłaszenie decyzji o wpisie na Listę UNESCO przez dopisanie do projektu decyzji słowa „Przyjęty” (ang.: Adopted)

Sam wpis oraz wydarzenia, które odbyły się z tej okazji w Uniejowie i Spycimierzu, były szeroko opisywane i komentowane w mediach (w niektórych tytułach ukazały się po dwa lub trzy materiały). Oto część z nich: Polska Agencja Prasowa, Katolicka Agencja Informacyjna, TVP3, Onet.pl, Dziennik Gazeta Prawna, Dzieje.pl, RMF, Gosc.pl, Stacja7.pl, TVP Info, Nasz Dziennik, Niedziela.pl, Gov.pl, Dziennik Gazeta Prawna, Gosc.pl, Dzieje.pl, TVN24, Polsat, Dzieje.pl, Polska Agencja Prasowa, Niezalezna.pl, Vatican News, Wp.pl, Diecezja Włocławska, Poinformowani.pl, Polska Organizacja Turystyczna, Wiara.pl, Radio Ziemi Wieluńskiej, Radio Plus, Lodzkie.pl, Radio Łódź, Opoka, Radio Maryja, Teleexpress, Między Ziemią a Niebem (TVP), PR Trójka, Polska Times, 8TVR

Konkluzje z XVI sesji

Ostatecznie podczas tegorocznej sesji Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego wpisał 39 elementów na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Po raz pierwszy na Listę trafiły tradycje z Sfederowanych Stanów Mikronezji, Czarnogóry, Demokratycznej Republiki Konga, Konga, Danii, Seszeli, Timoru Wschodniego, Islandii i Haiti. Znajduje się niej obecnie 630 elementów ze 140 krajów.

Ponadto 4 elementy weszły na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego wymagającego pilnej ochrony.

Członkowie Komitetu przyznali łącznie 554 440 USD w ramach mechanizmu Międzynarodowej Pomocy na 3 projekty mające na celu dalszą ochronę żywego dziedzictwa w Dżibuti, Timorze Wschodnim i Mongolii.

Komitet dodał również 4 programy do rejestru dobrych praktyk w zakresie ochrony, w tym Szkołę Żywych Tradycji na Filipinach oraz udaną historię promowania tradycyjnej żywności i ochrony tradycyjnych sposobów odżywiania się w Kenii.

Społeczne Archiwum Spycimierskie

Społeczność spycimierskiej parafii i pracownicy Centrum Spycimierskie Boże Ciało wspólnie tworzą unikalne archiwum zdjęć, eksponatów, nagrań i filmów dokumentujących tradycję układania kwietnych dywanów.

Skip to content