Centrum Spycimierskie Boże Ciało rośnie w oczach

Widok z drona na budowę Centrum Spycimierskiego Bożego Ciała.

Nowa placówka kultury w Spycimierzu wkrótce zostanie otwarta.Prace budowlane dobiegają końca. Bryła budynku składająca się z głównej części oraz dwóch skrzydeł widoczna jest w pełnej krasie. Uwagę przykuwa elewacja z czerwonej cegły i jasnej opoki (lokalnego budulca) zwieńczona drewnianymi elementami. Przed nami etap wyposażania wnętrza budynku.

Przypomnijmy sobie te wyjątkowe momenty, które przyczyniły się do powstania tej placówki. Przed rozpoczęciem budowy miejsce inwestycji zostało dokładnie przebadane przez archeologów. Efekty kilkumiesięcznej pracy badawczej i poszukiwawczej były imponujące. Potwierdziły wielowiekową historię osadnictwa na terenie Spycimierza, nie tylko w rejonie dawnego grodziska, lecz także w samej wsi. Podczas wykopalisk odnaleziono kilkaset zabytkowych przedmiotów – naczynia, narzędzia, monety, przedmioty codziennego użytku, które pozostały po dawnych mieszkańcach.

Symboliczny start budowy

W lipcu 2021 r., podczas uroczystości rozpoczęcia budowy, bp. Krzysztof Wętkowski, ordynariusz Diecezji Włocławskiej poświęcił akt erekcyjny oraz kamienie – symbole, które zostały wmurowane w fasadę budynku. Ich dobór nawiązuje do lokalnej i światowej historii. Jeden z kamieni to miejscowy budulec, tzw. opoka rożniatowska, kolejne pochodzą z istniejącej przed wiekami Kasztelanii Spycimierskiej, z dawnego kościoła w Spycimierzu, z nieistniejącego już kościoła Bożego Ciała w Uniejowie oraz z włoskich sanktuariów: Greccio, miejsca, gdzie w grudniu 1223 r. św. Franciszek stworzył pierwszą żywą szopkę oraz z Opactwa św. Sebastiana w Alatri. Te ostatnie zostały przywiezione i ofiarowane przez Stowarzyszenie Infioritalia z Włoch, z którym od wielu lat współpracuje gmina Uniejów i parafia Spycimierz.

Biskup świeci kamień wegielny. W tle widoczny baner z logo Uniejowa
Poświęcenie kamieni przez biskupa Krzysztofa Wętkowskiego

Oryginalny projekt

Mimo niesprzyjających dla budownictwa czasów związanych z pandemią i wojną na Ukrainie, prace przebiegały sprawnie i efektywnie, bez zakłóceń. W ramach realizowanego przez samorząd projektu współfinansowanego z funduszy europejskich „Spycimierski gród atrakcją turystyki kulturowej i ludowej Uzdrowiska Uniejów”, powstaje obiekt o funkcji muzealnej, wystawowej i edukacyjnej. Kompozycję bryły stanowią trzy niezależne konstrukcyjnie budynki, połączone przeszklonymi przejściami. Kompleks zaprojektowano na planie litery „U” z jednokondygnacyjnymi skrzydłami bocznymi i dwukondygnacyjnym budynkiem centralnym. Skrzydła pomieszczą część wystawienniczą i salę interaktywną (każda o powierzchni blisko 200 m²), z kolei w budynku głównym zaprojektowany jest hol i część gastronomiczna na parterze, a na górze pomieszczenia biurowe i przestrzeń edukacyjna.

Zachowana ciągłość prac

W pierwszym roku zakończono prace budowlane na poziomie wyższej kondygnacji i przystąpiono do wykonania konstrukcji nośnej sklepień i miejsc do montażu dachu. Drugi rok upłynął na pracach budowlanych i wykończeniowych. Jako pierwsze zaczęły powstawać dach oraz elewacja. Głównym założeniem przyjętym podczas projektowania Centrum było nawiązanie do tradycyjnego budownictwa regionalnego, co przy tak dużej powierzchni użytkowej obiektu stanowiło nie lada wyzwanie dla architektów. Wśród zastosowanych w tym celu rozwiązań warto wskazać dwuspadową konstrukcję dachów pokrytą widoczną z daleka dachówką w kolorze ceglastym, a także wyraźnie wyeksponowaną więźbę i detale z drewnianych zastrzałów. Elewację wykonano z materiałów charakterystycznych dla Spycimierza, cegły licowej w kolorze naturalnym oraz ciosanego kamienia wapiennego. Z tradycyjnej dla wsi architektury zaczerpnięto też sposób podkreślenia narożników oraz gzymsów i glifów okiennych.

Ostatni etap

Osłonięty trzema pierzejami podwórzec będzie pełnił funkcje ekspozycyjne. To miejsce idealnie nadające się m.in. do układania dywanów i obrazów kwiatowych. Prace twórców będzie można obserwować z widowni zaprojektowanej w północnej części placu. Jednak to, co będzie współdecydowało o niepowtarzalnym charakterze Centrum, znajdzie się w jego wnętrzach. Etap wyposażania sal wystawowych, edukacyjnych i biurowych to ostatnie, ale jak ważne zadanie, do którego wkrótce przystąpimy.  

Choć Centrum „Spycimierskie Boże Ciało” jest w fazie budowy, to ludzie związani z nową placówką już działają w Spycimierzu. Zapraszamy!

Społeczne Archiwum Spycimierskie

Społeczność spycimierskiej parafii i pracownicy Centrum Spycimierskie Boże Ciało wspólnie tworzą unikalne archiwum zdjęć, eksponatów, nagrań i filmów dokumentujących tradycję układania kwietnych dywanów.

Skip to content