Otwarta droga na światową listę UNESCO

Dywan z kwiatów

15 listopada Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Edukacji, Nauki i Kultury UNESCO ogłosiła długo oczekiwany przez mieszkańców Spycimierza dokument, który zawiera zalecenia Komisji Oceniającej w sprawie nominacji do wpisania na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Komisja zarekomendowała wpis na światową listę 36 tradycji z całego świata, w tym tradycji układania kwiatowych dywanów na procesję Bożego Ciała, która jest kultywowana w naszym Spycimierzu i czterech wsiach w województwie opolskim.

Komisja umieściła kwiatowe dywany wśród pięciu najlepiej ocenionych. Oceniający wyrazili uznanie – jak czytamy w opinii – „za przygotowanie dobrze opracowanej dokumentacji oraz dobrze przygotowany film wideo, który świadczy o dużym zaangażowaniu społeczności”.

Przypomnijmy, że 30 marca 2020 r. wniosek o wpis na listę UNESCO złożył w imieniu spycimierskich parafian minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński. Wcześniej, w 2018 r., tradycja została wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Komisja UNESCO, której przewodniczyła dr Ľubica Voľanská ze Słowacji, dokładnie analizowała wniosek, który oprócz obszernego formularza w języku angielskim zawierał własnoręcznie podpisane zgody mieszkańców – depozytariuszy tradycji, listy poparcia, zestaw zdjęć i film wideo zrealizowany przez Janusza Tatarkiewicza.

Komisja zbierała się czterokrotnie, by w szczegółach omówić każdą nominację. W rezultacie 36 otrzymało pozytywne oceny, 11 zwrócono do poprawy, a jedną oceniono negatywnie.

Choć rekomendacje są już znane, to na oficjalne ogłoszenie decyzji o wpisie musimy jeszcze poczekać. Nastąpi to podczas XVI sesji Międzyrządowego Komitetu ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kultury, który odbędzie się 13-18 grudnia w Paryżu. Z pewnością mieszkańcy Spycimierza będą śledzić obrady w internecie. Po ogłoszeniu werdyktu w kościele parafialnym w Spycimierzu odbędzie się konferencja i uroczystość z okazji wpisu na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

Społeczne Archiwum Spycimierskie

Społeczność spycimierskiej parafii i pracownicy Centrum Spycimierskie Boże Ciało wspólnie tworzą unikalne archiwum zdjęć, eksponatów, nagrań i filmów dokumentujących tradycję układania kwietnych dywanów.

Skip to content