„Spycimierska droga” w nowej odsłonie

W Spycimierzu do tej pory nie było wyznaczonej i opisanej ścieżki przybliżającej historię i dziedzictwo kulturowe oraz przyrodnicze. Właśnie zakończył się projekt, który znakomicie spełnił to zadanie i nadrobił deficyty.

Nazwa tego oryginalnego szlaku nawiązuje do potocznej nazwy Trasy Bożego Ciała, na której co roku mieszkańcy parafii Spycimierz układają dywan z żywych kwiatów. „Idziemy ubierać drogę”, mówią wtedy. Dlatego oczywistym było, że tablice oraz projekty graficzne będą konsultowane również z przedstawicielami parafian spycimierskich.

Eksperckie teksty i profesjonalna linia graficzna

Do współpracy zaangażowani zostali historycy – regionaliści. Wyznaczyli miejsca o kluczowym znaczeniu dla dziejów wsi i kultywowania tradycji, przygotowali opisy i wybrali zdjęcia archiwalne. Fotografie zostały poddane profesjonalnej obróbce, by wyeliminować zniszczenia i poprawić jakość zdjęć. Ważne jest też, że ścieżka dotyczy nie tylko samej wsi Spycimierz, lecz innych wsi należących do parafii – Człop, Zielenia, Spycimierza Kolonii czy Leśnika. Bo to właśnie cała społeczność parafialna kultywuje tradycję układania kwiatowych dywanów. Ponadto każda z tych miejscowości ma własne wątki historii, które warto poznać.

W konsekwencji wysoki poziom merytoryczny tekstów, logotyp, spójny projekt graficzny, innowacyjna koncepcja i precyzja wykonania złożyły się na markę „Spycimierskiej drogi” i zachęcają do poznania dziedzictwa kulturowego tego niezwykłego miejsca.

Zapraszamy na spacer szlakiem historyczno-kulturowym

Na szlaku zobaczymy dwa rodzaje tablic:

Dwie tablice informacyjne przymocowane do metalowych stelaży. Każda  zawiera opis w języku polskim, skrócony opis w języku angielskim i zdjęcia. Tablice tematycznie dotyczą:  

·        dziejów wsi i tradycji układania kwiatowych dywanów. Na tablicy, która znajduje się przy placu kościelnym, zobaczymy mapę Spycimierza z zaznaczoną trasą Bożego Ciała

·        charakterystycznych roślin występujących w Spycimierzu, w tym kwiatów najczęściej używanych do układania dywanów. Tablicę znajdziemy przy kapliczce św. Barbary

Dwanaście tablic informacyjnych dotyczących takich tematów:

 • kościoła parafialnego
 • układu przestrzennego wsi
 • grodu kasztelańskiego
 • cmentarzy
 • znaczenia wód
 • jednostki OSP
 • dziejów parafii podczas II wojny światowej
 • historii i teraźniejszości Człop
 • historii i teraźniejszości Zielenia
 • historii i teraźniejszości Spycimerza-Kolonii
 • osadnictwa olęderskiego
 • Kół Gospodyń Wiejskich i produktów lokalnych.

Ponadto przy wjazdach do Spycimierza powstały dwa witacze z logotypem „Spycimierskie Boże Ciało” i napisem, że parafia słynie z dziedzictwa UNESCO.

Wjeżdżając do wsi , nie sposób nie zauważyć dużego napisu „Spycimierz”, który wykonał mieszkaniec wsi, Franciszek Górka. Napis zamontowany jest na skarju parkingu przy kościele parafialnym. Zapewne to miejsce i sam napis  stanie się nieodzownym elementem pamiątkowej fotografii, którą będą chcieli zabrać ze sobą do domu turyści odwiedzający Spycimierz.

Na stronie internetowej(z krótkimi opisami w języku angielskim) można znaleźć rozszerzone opisy historyczne wraz mapą i zdjęciami.

Społeczne Archiwum Spycimierskie

Społeczność spycimierskiej parafii i pracownicy Centrum Spycimierskie Boże Ciało wspólnie tworzą unikalne archiwum zdjęć, eksponatów, nagrań i filmów dokumentujących tradycję układania kwietnych dywanów.

Skip to content