Procesja

Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu. Na pierwszym planie ksiądz z monstrancją

Misterium i sacrum

Po ułożeniu dywanów kwiatowych nie pozostaje dużo czasu, by przygotować się do głównej mszy św. i procesji ku czci Najświętszego Ciała i Krwi, które są ukoronowaniem ciężkiej pracy parafian. Wielu z nich należy do asysty parafialnej, miejscowej orkiestry dętej i ochotniczej straży pożarnej. O godzinie 17.00 rozpoczyna się uroczysta msza święta, a po niej wyrusza procesja z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy ustawionych na trasie. Idąca za krzyżem asysta, w regionalnych strojach sieradzkich, prezentuje emblematy i obrazy religijne na chorągwiach oraz feretronach. Dziewczynki, począwszy od najmłodszych, sypią płatki kwiatów przed Najświętszym Sakramentem. Wyjątkowość spycimierskiej procesji przejawia się też w tym, że tylko tutaj kapłan z monstrancją, a za nim reszta uczestników na całej trasie idą po dywanie z kwiatów.

Procesja Bożego Ciała w Spycimierzu

Tradycja jak magnes

Urok procesji w Spycimierzu pod Uniejowem przyciąga z każdym rokiem coraz większe rzesze ludzi. Wieść przekazywana jest w bardzo odległe strony. Utrwalana jest przez turystów i pielgrzymów, dziennikarzy, fotoreporterów, fotografów, a także przez telewizję, która emituje w programie ogólnopolskim fragmenty procesji i dekoracji.

Parafianie spycimierscy dumni są ze swojej tradycji. Nie zważają na trud przygotowania uroczystości. Radują się, że mogą w tej formie wyznać wiarę w Boga, oddać Mu należną cześć i okazać miłość.

Społeczne Archiwum Spycimierskie

Społeczność spycimierskiej parafii i pracownicy Centrum Spycimierskie Boże Ciało wspólnie tworzą unikalne archiwum zdjęć, eksponatów, nagrań i filmów dokumentujących tradycję układania kwietnych dywanów.

Skip to content